Wydział Nauk Społecznych

Katedra Studiów Europejskich

Znajdujesz się w: Strona główna > Informacje > Wydarzenia > Studenci KNSE "Projekt Europa" w Kiszyniowie, Mołdawia!

Studenci KNSE "Projekt Europa" w Kiszyniowie, Mołdawia!

Obrazy:

DSC_1995JPG_wppalu.jpgDSC_0615JPG_pn5u63.jpgDSC_0968JPG_83z7yb.jpgDSC_0271JPG_nwlnvh.jpgDSC_0181JPG_lpn58p.jpgDSC_1051JPG_zh7b9f.jpgDSC_2061JPG_38dlk7.jpgDSC_1169JPG_u54p82.jpgDSC_0583JPG_nunuhf.jpg

DSC_2061JPG_38dlk7.jpg

W dniach 21 – 29 września studenci europeistyki z Koła Naukowego Studentów Europeistyki „Projekt Europa” realizowali międzynarodowy projekt „Solidarity and multicultural cooperation in international dialogue creation among young people” w Kiszyniowie. Wraz z koleżankami i kolegami z Center of Public Activity RESULT (Ukraina), Universitatea Pedagogică de Stat Ion Creangă (Mołdawia), Technische Universität Chemnitz (Niemcy) oraz Université Libre de Bruxelless (Belgia) przez 9 dni mieli oni okazję nauczyć się pracy w międzynarodowym zespole, poznać inne kultury oraz dowiedzieć się z jakimi problemami musi na co dzień radzić sobie społeczeństwo mołdawskie. Opiekunami grupy polskiej byli pracownicy Katedry Studiów Europejskich: dr hab. Anna Pacześniak i dr Maciej Bachryj-Krzywaźnia.

Olga Petko podkreśla, że jest pozytywnie zaskoczona aktywnością i wielką chęcią do działania, które dostrzegła wśród społeczeństwa mołdawskiego, zwłaszcza wśród młodzieży. „Widać, że w Mołdawii mamy do czynienia z kształtowaniem się młodego społeczeństwa obywatelskiego", – mówi Olga Petko, przewodnicząca KNSE „Projekt Europa.

DSC_1169JPG_u54p82.jpgDSC_0583JPG_nunuhf.jpg

Celem projektu w Mołdawii było zachęcenie osób młodych, pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw Partnerstwa Wschodniego do aktywnego uczestnictwa w życiu demokratycznym i społecznym, jak również zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy. Duży nacisk kładziono również na nawiązanie wielostronnych relacji i eliminację stereotypów wśród młodych ludzi pochodzących z państw Członkowskich Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego.

„Dla mnie, jako studentki europeistyki, szczególnie interesująca była możliwość zwiedzenia Nadniestrza. Będąc tam przez chwilę miałam wrażenie, jakbym przeniosła się do Polski, którą znam z filmu „Miś” – mówi Monika Kabata, wiceprzewodnicząca KNSE „Projekt Europa”. Natomiast uczestnik grupy mołdawskiej.

DSC_0968JPG_83z7yb.jpgDSC_0615JPG_pn5u63.jpg

W czasie trwania projektu uczestnicy odwiedzili Institute for Public Policy oraz GENDERDOCM, która działa na rzecz ochrony praw LGBT. Studenci zostali również zaproszeni na spotkanie z przewodniczącą Partii Socjalistów Republiki Mołdawii, Panią Maią Sandu, która ubiega się o stawisko prezydenta Mołdawii. Uczestnicy projektu mieli również okazję zobaczyć mołdawski Parlament i porozmawiać z wiceprzewodniczącym Partii Liberałów i Demokratów Panem Vadimem Pistrinciuca.

Pan Andrei Stratan, podkreśla, że najmilej wspomina ostatnie dni projektu, kiedy wszystkie bariery językowo – kulturowe zostały przełamane i nie było już ważne, kto jest z jakiego kraju. „Po prostu byliśmy jedną, wielką drużyną. Oprócz tego, że mogliśmy spędzić ze sobą czas, to jeszcze bardzo dużo się od siebie nauczyliśmy” mówi Andrei.

DSC_0181JPG_lpn58p.jpgDSC_1995JPG_wppalu.jpg

Wszystkich chętnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt w Mołdawii, które odbędzie się 13 października (czwartek) o godzinie 13, Aula B (IP).

.

data utworzenia/modyfikacji: 07 październik 2016 o 19:36:28